Biomek® i5 Span-8 with Enclosure
Product No:B87584
Liquid Handling
The Biomek i5 automated liquid handler Span-8 with enclosure is ideal for medium- to high-throughput workflows. It features an enclosed versatile workspace with up to 25 deck positions, Span-8 pipetting with liquid-level sensing, and simple system operations. The Biomek i5 offers application-focused solutions with automated demonstrated methods & capabilities for genomic, drug discovery and basic research workflows. Request a quote and an automated liquid handling specialist will get in touch with you to discuss your lab's specific needs.
规格
| Minimum Table Support Requirements | 71 x 83 cm |
| Platform | Biomek i-Series |
| Pod and Tool Type | Span-8 Pod |
| Environmental Conditions | Up to 2000 m (6562 ft.) |
| Installation Category | II |
| 功率要求 | 10 A, 100-240 VAC, 50/60 Hz |
| Client PC Operating System | Windows® 10 |
| 软件软件 | Biomek software, SAMI EX scheduling software, Biomek PowerPack software, Biomek Method Launcher, DART 2.0 software |
| 显示屏 | 22" controller screen |
| Operating Mode(s) | Semi-automated, manual, controlled by operator |
| Autoclavable | No |
| Material(s) | ABS Cover, Aluminum Chassis, Acrylic Panels |
| Finish | High-gloss paint, Hardcoat anodized coating |
| 重量 | 155 kg (341 lbs) |
| 宽度 | 112 cm |
| 深度 | 81 cm (32 in) |
| 高度 | 104 cm (41 in) |
| Package Quantity | 1 |
| Humidity Restrictions | 20%–85% (non-condensing) at 30°C |